Orff-Schulwerk Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Türkiye

Orff-Schulwerk Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Avusturya Liseliler Vakfına bağlı bir kuruluştur. 2001 yılının Eylül ayında Carl Orff’un eşi Lieselotte Orff’un onayı ile Carl Orff Enstitüsü Salzburg, Carl Orff Vakfı Diessen (kuruluş zamanında Münih’te bulunan) ve Avusturya Kültür Ofisi ve Avusturya Liseliler Vakfı’nın destekleri sonucunda kurulmuştur.

10 Şubat 2002 tarihinde resmi açılışı Özel ALEV Okulları yerleşkesinde başta Prof. Dr. Ulrike Jungmair, Avusturya Başkonsolosu Mag. Franz Wechner, Avusturya Kültür Ofisi Müdürü Dr. Ulrike Outschar ve Sankt Georg Avusturya Lisesi Müdür Yardımcısı Alexander Zabini olmak üzere yurt dışı ve yurt içinden birçok konuğun katılımı ile gerçekleştirildi. Sağlık nedenleri ile bizzat gelemeyen Carl Orff’un eşi Lieselotte Orff’un iyi dilekler sunan yazısı da açılışta okundu. Çeşitli sanatçılar tarafından Carl Orff’un besteleri ve Özel ALEV Korosu’nun konseri de büyük beğeni topladı.

Prof. Dr. Ulrike Jungmair, Müjde Gürlek, MA Katja Ojala Koçak, Dr. Ulrike Outschar Orff Merkezi Türkiye’nin kuruluşu aşamasında özellikle emeği geçen kişilerdir. Kuruluşundan 2005 yılına kadar merkezin müdürlüğü görevini yürütmüş olan MA Katja Ojala Koçak daha sonra bu görevi 2005 yılında Fatoş Cümbüş Auernig’e devretmiştir.

Orff Merkezi Türkiye Özel ALEV Okullarının mekan ve materyal olanaklarını kullanarak Türkiye çapında eğitimcilerin katıldıkları seminer, kurs, atölye çalışması sempozyum gibi etkinlikler düzenleyerek, yurtdışında gerçekleşen etkinliklerin tanıtımını yaparak, 2001 yılından beri yayınlamakta olduğu Orffinfo isimli dergi ile bu alandaki en önemli Türkçe yayını hazırlayarak Orff-Schulwerk yaklaşımının yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Merkezin çalışmaları Almanya’daki Carl Orff Vakfı ve Salzburg Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü ve Orff-Schulwerk Forum tarafından izlenip onaylanmaktadır.

Orff isminin kullanım hakkı 2002 yılından beri Carl Orff Vakfı Diessen’in de onayı ile Orff-Schulwerk Eğitim ve Danışmanlık merkezine aittir. Aynı zamanda merkez Türkiye’de yetişkinlere Orff-Schulwerk eğitimi vermeye yetkili tek kuruluştur.