Orff-Schulwerk Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Türkiye

Orff-Schulwerk Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Avusturya Liseliler Vakfına bağlı bir kuruluştur. 2001 yılının Eylül ayında Carl Orff'un eşi Lieselotte Orff'un onayı ile Carl Orff Enstitüsü Salzburg, Carl Orff Vakfı Diessen (kuruluş zamanında Münih'te bulunan), Avusturya Kültür Ofisi ve Avusturya Liseliler Vakfı'nın destekleri sonucunda kurulmuştur.

Resmi açılışı 10 Şubat 2002 tarihinde, Özel ALEV Okulları yerleşkesinde başta Prof. Dr. Ulrike Jungmair, Avusturya Başkonsolosu Mag. Franz Wechner, Avusturya Kültür Ofisi Müdürü Dr. Ulrike Outschar ve Sankt Georg, Avusturya Lisesi Müdür Yardımcısı Alexander Zabini olmak üzere yurt dışı ve yurt içinden birçok konuğun katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Sağlık nedenleri ile bizzat gelemeyen Carl Orff'un eşi Lieselotte Orff'un iyi dilekler sunan yazısı açılışta okunmuştur. Çeşitli sanatçılar tarafından seslendirilen Carl Orff'un besteleri ve Özel ALEV Korosu'nun konseri de büyük beğeni toplamıştır.
Prof. Dr. Ulrike Jungmair, Müjde Gürlek, MA Katja Ojala Koçak, Dr. Ulrike Outschar Orff Merkezi Türkiye'nin kuruluşu aşamasında özellikle emeği geçen kişilerdir. Kuruluşundan 2005 yılına kadar merkezin müdürlüğü görevini yürütmüş olan MA Katja Ojala Koçak daha sonra bu görevi 2005 yılında Fatoş Cümbüş Auernig'e devretmiştir.

Orff Merkezi Türkiye çapında eğitimcilerin katıldıkları seminer, kurs, atölye çalışması, sempozyum gibi etkinlikler düzenlemekte ve yurt dışında gerçekleşen etkinliklerin tanıtımını yapmaktadır. Merkez, 2001 yılından bu yana yayınlamakta olduğu Orffinfo isimli dergi ile bu alandaki en önemli Türkçe yayını hazırlayarak Orff-Schulwerk yaklaşımının yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Merkezin çalışmaları Almanya'daki Carl Orff Vakfı ve Salzburg Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü ve Orff-Schulwerk Forum tarafından izlenip onaylanmaktadır.