Orff Merkezi Hakkında Bilgiler

Orff-Schulwerk Eğitim ve Danışmanlık Merkezi, Avusturya Liseliler Vakfına bağlı bir kuruluştur. ALEV Özel Okullarının mekan ve materyal olanaklarını kullanarak Türkiye çapında eğitimcilerin katıldıkları seminer, kurs, atölye çalışması gibi etkinlikler düzenleyerek Orff eğitiminin yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Merkezin çalışmaları Almanya'daki Carl Orff Vakfı ve Salzburg Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü tarafından izlenip olumlu değerlendirilmektedir.

Avusturya Liseliler Vakfının kurduğu Özel ALEV İlköğretim Okulu Türkiye'deki tek Orff Model Okuludur.

Aktif öğrenmeyi sağlamak üzere birçok değişik eğitim tekniğinden yararlanılmaktadır. Bunlardan Orff yaklaşımı müzik, dans ve sözü birlikte kullanmaktadır. Bu dalların eğitimi Orff yaklaşımı içinde yürütülebildiği gibi bu sanat dallarının aracılığıyla başka branşlarda da eğitim yapılabilmektedir. Orff ile öbür eğitim teknikleri arasındaki en önemli fark budur.

1990'dan önce Türkiye'de bu eğitim yaklaşımıyla ilgilenenlerin sayısı azdı. Ancak 90'lı yıllarda Salzburg'daki Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ulrike Jungmair'in eğitim seminerleri için Türkiye'ye gelmesiyle Orff-Schulwerk yaklaşımı eğitim çevrelerinde ilgi görmeye başlamıştır. 2001 yılının son aylarında Orff-Schulwerk Eğitim ve Danışmanlık Merkezinin kuruluş çalışmaları sonuçlandırılmış ve merkez Avusturya Liseliler Vakfının ve bu vakfa ait Özel ALEV İlköğretim Okulunun desteğiyle ALEV Okulunda çalışmalarına başlamıştır. Merkez, Orff Vakfı ve çeşitli ülkelerdeki Orff kurum ve kuruluşları ve Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü ile iletişim içindedir ve bunların oluşturduğu Orff Forum'un üyesidir; ayrıca Orff-Schulwerk adının lisanslı sahibidir.